— Як ви ставитеся до критичних публікацій Хвильового в тогочасній періодиці? Чи можна назвати його жорстку критику на адресу «просвітян» корисною і конструктивною? І чи вона актуальна досі?
— Звичайно, те, що писав Хвильовий, було корисним. Передусім він хотів, щоб молоді письменники вчилися у Європи. Хіба сьогодні ми не хочемо, щоб наші письменники вчилися і дорівнювали письменникам світового рівня? Натомість ми часто бачимо, як початківці, написавши один роман, уже оголошують себе геніями. Недаремно критикиня Тетяна Трофименко відзначила, що нині багато з тих, хто приходять у літературу, щиро вірять, ніби до них ніхто такого не писав.
Узагалі, серед трендів у літературі й культурі виразно окреслилося невігластво. Тепер модно бути невігласом чи невігласкою, модно заявляти, що ти нічого не читаєш з української літератури — ні сучасної, ні класичної, та й зі світової теж, модно писати з помилками, модно всім на світі нехтувати.
Другий тренд серед письменництва — несприйняття критики. Якщо тебе хтось критикує, то це одразу ворог. Не дай бог критикує хтось із друзів — це вже ворог навіки, так само як усі інші люди, які цю критику підтримують. Інший варіант — відмежування. Популярні видання з психології, а особливо мотиваційна література пропагують «витончене мистецтво забивати на все», особливо ж на критику. І щоб не порушувати свою священну самовпевненість (вона теж іноді непогана), люди критику легко ігнорують. Про таке явище як сумнів усі попросту забули.
Люди не припускають, що в критиці може бути частка правди, якщо не вся правда. Не просто не припускають, а навіть думку таку від себе женуть. Що критика може допомогти, підказати шлях, сприяти вдосконаленню — це все як не совок, то позаминуле століття. Нині критики в очах письменництва, та й не тільки його, негайно перетворюються на ворогів і зрадників.
Можливо, вони просто не читали і не знають, що до них було написано безліч подібних речей. Через це наші сучасні письменники, особливо молоді, постійно «повторюють». Зрештою, для того щоб бути добрим письменником, треба читати і свою, і зарубіжну літературу і вчитися. Цього хотів Хвильовий, цього вимагав. Власне, що означає вчитися? Не дипломи ж отримувати, диплом і купити можна. А кого тут навчати, якщо молоді письменники сидять у хіпстерських кафе, попивають хіпстерське капучино і думають, що вони вчаться.