— Що стало тим головним імпульсом для початку Майдану?
— Почнімо з того, що Помаранчевий майдан передусім відкрив нам те, що своїми силами можна чогось досягнути. Після того був період, коли ми занепали духом, і за місяць до Революції Гідності хтось із лідерів опозиції в інтерв'ю публічно заявив, що вони не знають, як підняти цей народ. Потім щось сталося всередині людей і народ піднявся. Пам'ятаю той момент і те відчуття, як вмить захопився дух. Що сталося?
Зрештою, рішення про те, що треба нарешті піднятися на бунт приймають не лідери опозиції. Пробудження відбувається незалежно від партійних рішень і окремих людей. Водночас це те, що запалює душу людини, і вона говорить: усе, я більше не можу терпіти. Як для віруючої людини, для мене це сигнал, який подає Святий Дух, коли треба піднятися. Але в будь-якому разі, усе це про елементи пробудження, самопробудження та самоставлення народу, і всі вони є дуже важливими.
Я дотримуюся думки, що пасіонарними для українського народу є не стільки питання державності як такої, скільки справедливості. Я кажу пасіонарність тому, що це те, що дає нам енергію для повстання та бунту. Саме справедливість є тією першою тезою, яка століттями для нас є найважливішою. Важливою для нас є також теза щодо моральності тих, хто має владу. Водночас на першому місці в нас завжди справедливость, оскільки друга входить у першу. Ба більше, поняття справедливості віками сидить в етнопсихології людей, воно не закладається свідомо.
Не пригадую, щоби наш народ хтось вчив у категоріях справедливо й несправедливо. Відчуття справедливості передається немов із молоком матері та проявляється в простому усвідомленні того, що несправедливо бити невинну людину. Можна говорити про те, що якийсь президент щось зробив не так, і воно, звісно, так і є, і воно дражнить. Однак владою має бути зроблена велика й невиправна помилка, у результаті якої народ дійде висновку, що ті чи інші дії влади уособлюють несправедливість.
Обидві наші великі й масові революції почалися з того, що люди дійшли висновку, що з ними вчиняють це несправедливо. Спочатку їх обманули під час президентських виборів 2004 року, бо виграти мав Ющенко. Потім, знову ж таки, несправедливість під час скасування ідеї асоціації з ЄС, а згодом та ж сама несправедливість, коли побили молодих людей на Майдані. Отже, ніщо інше, як справедливість, підняло народ на революцію.